Myanmar sousedí s Thajskem, Laosem, Čínou, Indií a Bangladéší.
Hranice jižní části země pak tvoří Bengálský záliv a Andamanské moře. Pro střední Myanmar jsou typické široké řeky, nížiny a planiny. Největší řekou je Ayeyarwada, která je největší a nejdelší splavnou řekou v délce 1600 km. Její záplavové oblasti tvoří jednu z nejvíce úrodných oblastí Myanmaru.
Pohoří se táhnou na severu až k pohoří Himalájí a na východě pak až k hranicím s Thajskem. Nejvyšším vrcholem na hranicích s Čínou je Hkakabo Razi (5881 m), který je zároveň nejvyšší horou jihovýchodní Asie. Podél
myanmarsko-indických hranic se nachází horská soustava, končící na jihu Arakanským pohořím (3 053 m n. m.). Tropické deštné pralesy s cennými dřevinami i opadavé lesy kryjí téměř polovinu státu.
Zhruba 15% území je zemědělsky obděláváno, kdy hlavní plodinou je rýže. V zemědělství pracuje 63,4 % ekonomicky aktivního obyvatelstva. Významná je těžba dřeva, ropy, rudy. Kdysi byl Myanmar největším exportérem rýže na světe, ale tyto časy jsou již dávno pryč a dnes patří k deseti nejchudším zemím světa.
Klima a počasí
V Myanmaru panuje tropické podnebí s horkými vlhkými léty a teplými zimami.
Střídají se tři období
- nejtepleji a minimální srážky jsou od února do května
- od května do října je monzunové období, kdy jsou taky velká vedra, ale téměř denně prší
- od října do února je chladněji.
Myanmar má vlhké a teplé monzunové podnebí s bohatými srážkami (5 000 – 6 000 mm ročně), jen severní cíp země tvoří přechod k subtropickému podnebí.
Nejvýznamnější produkty
týkové dřevo, rýže, juta a nelegálně opium
Nerostné suroviny
Myanmar je na drahé kameny zřejmě nejbohatší ze zemí jihovýchodní Asie, srovnatelná asi jen se Srí Lankou. Země je bohatá nejen na množství, ale i na druhy a kvalitu.
Hlavní a nejznámější kameny jsou podobně jako v Thajsku rubíny a safíry, ale také pak smaragdy, akvamaríny, barevné turmalíny, peridoty, lapis lazuli, chrysoberyl, granáty a mnohé jiné.
Údajně se uvádí více než 30 druhů drahých kamenů vhodných ke šperkařskému zpracování. Jiná velká ložiska pak dávají kvanta jadeitu nejrůznější kvality od neprůhledných a znečištěných kusů vhodných k výrobě nejlevnějších suvenýrů až po nejkvalitnější tzv. imperiální jadeit. Kromě drahých kamenů oplývá Myanmar též mořskými i sladkovodními perlami.
![]() |
![]() |
Jadeit imperiální | Sladkovodní perly |