Jdi na obsah Jdi na menu
 


Myanmar sousedí s Thajskem, Laosem, Čínou, Indií a Bangladéší.

ObrazekHranice jižní části země pak tvoří Bengálský záliv a Andamanské moře. Pro střední Myanmar jsou typické široké řeky, nížiny a planiny. Největší řekou je Ayeyarwada, která je největší a nejdelší splavnou řekou v délce 1600 km. Její záplavové oblasti tvoří jednu z nejvíce úrodných oblastí Myanmaru.

Pohoří se táhnou na severu až k pohoří Himalájí a na východě pak až k hranicím s Thajskem. Nejvyšším vrcholem na hranicích s Čínou je Hkakabo Razi (5881 m), který je zároveň nejvyšší horou jihovýchodní Asie. Podél

myanmarsko-indických hranic se nachází horská soustava, končící na jihu Arakanským pohořím (3 053 m n. m.). Tropické deštné pralesy s cennými dřevinami i opadavé lesy kryjí téměř polovinu státu.

Zhruba 15% území je zemědělsky obděláváno, kdy hlavní plodinou je rýže. V zemědělství pracuje 63,4 % ekonomicky aktivního obyvatelstva. Významná je těžba dřeva, ropy, rudy. Kdysi byl Myanmar největším exportérem rýže na světe, ale tyto časy jsou již dávno pryč a dnes patří k deseti nejchudším zemím světa.Obrazek

Klima a počasí

V Myanmaru panuje tropické podnebí s horkými vlhkými léty a teplými zimami.

Střídají se tři období

  • nejtepleji a minimální srážky jsou od února do května
  • od května do října je monzunové období, kdy jsou taky velká vedra, ale téměř denně prší
  • od října do února je chladněji.

Myanmar má vlhké a teplé monzunové podnebí s bohatými srážkami (5 000 – 6 000 mm ročně), jen severní cíp země tvoří přechod k subtropickému podnebí.

Nejvýznamnější produkty

týkové dřevo, rýže, juta a nelegálně opium

Nerostné suroviny

Myanmar je na drahé kameny zřejmě nejbohatší ze zemí jihovýchodní Asie, srovnatelná asi jen se Srí Lankou. Země je bohatá nejen na množství, ale i na druhy a kvalitu.

Hlavní a nejznámější kameny jsou podobně jako v Thajsku rubíny a safíry, ale také pak smaragdy, akvamaríny, barevné turmalíny, peridoty, lapis lazuli, chrysoberyl, granáty a mnohé jiné.

Údajně se uvádí více než 30 druhů drahých kamenů vhodných ke šperkařskému zpracování. Jiná velká ložiska pak dávají kvanta jadeitu nejrůznější kvality od neprůhledných a znečištěných kusů vhodných k výrobě nejlevnějších suvenýrů až po nejkvalitnější tzv. imperiální jadeit. Kromě drahých kamenů oplývá Myanmar též mořskými i sladkovodními perlami.

 Obrazek  Obrazek
Jadeit imperiální Sladkovodní perly