Myanmar je zemí slavností, které se odehrávají zejména v rámci úplňku. Většinu svátků má charakter poutě a provází je divadelní představení, náboženské ceremonie, hudba a bohaté oslavy. Mezi nejznámější svátky patří:
- Den nezávislosti (4. 1.)
- Svazový den (12. 2.)
- Rolnický den (2. 3.)
- Den armády (27. 3.)
- Mezinárodní den práce (1. 5.)
- Den hrdinů (19. 7.)
- vánoční svátky (25. 12.)
- Národní den (pohyblivý svátek – prosinec)
Dále se slaví budhistické svátky:
- vodní festival Thingyan (oslava Nového roku v dubnu)
- festival světla (říjen) - slaví se konec buddhistického tříměsíčního půstu a nebe je tři dny pokryto papírovými horkovzdušnými balóny.
Festival světla
Umění bylo těsně propojeno s náboženstvím a vládnoucími vrstvami. Chrámy, pagody a paláce ukazují umělecké a řemeslné schopnosti malířů, řezbářů a stavitelů. Tradičním stavebním materiálem chrámů a pagod byly cihly, paláce se stavěly ze dřeva, které ve vlhkém klimatu podléhá rychlejší zkáze.
Vodní festival
Nejdelší dřevěný most na světě z týkového dřeva “U Bein’s Bridge“. Je 1,2 km dlouhý a má 984 dřevěných pilířů, které jsou bohužel postupem doby nahrazovány betonovými sloupy.
Nejdelší dřevěný most na světě
Po pádu království začala také upadat oficiální kultura a na významu nabývala kultura lidu vyjádřená na různých festivalech a církevních svátcích. Objevují se pohádky o Budhovi, tance na způsob italských komedií, sborový zpěv či obří loutky. Hudební nástroje jsou převážně bubny, harfy, gongy a nástroje z bambusu.